AYTUN ÇIRAY’DAN "BEYAZ REFORM" AÇIKLAMASI | AJANS POLİTİK

             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    EKONOMİ    |    GIDA-TARIM-HAYVANCILIK    |    SAĞLIK    |    KÜLTÜR SANAT    |    SPOR


AYTUN ÇIRAY’DAN "BEYAZ REFORM" AÇIKLAMASI


ÇIRAY: SİZ PERFORMANSIN FİŞİNİ ÇEKEMEDİNİZ; AMA SAĞLIKÇILAR SİZİN FİŞİNİZİ ÇEKECEK

 

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarlarından Dr. Aytun Çıray Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın “Beyaz Reform”unueleştirdi ve “Hekimlerimiz aylardır sağlık sisteminin düzeltilmesi için taleplerini iletiyorlar. Hekim maaşları, özlük hakları, sağlıkta şiddet, malpraktis gibi konularda kazanımlar elde etmek için, kurdukları sendikaların çatısı altında birleşerek haklarını arıyorlar. Ama sizin ‘Beyaz Reform’unuz da diğer vaatleriniz gibi kof çıktı. Sayın Koca hekimlerin umutlarıyla oynamaktan, meslektaşlarınıza zulmetmekten bıkmadınız mı?” dedi. 

12 Ağustos 2022 tarihinde yeni Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği yayınlanması üzerine Dr. Aytun Çıray söz konusu yönetmeliği çeşitli açılardan değerlendirdi. Yeni yönetmelikte 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na tabi (madde 38 hariç) hekim ve personelin kapsam dışı bırakıldığınıbu statüler için de gereklidüzenlemelerin yapılma gerektiğini ifade eden Dr. Çıray sözlerini şöyle sürdürdü:

 

SİZ PERFORMANSIN FİŞİNİ ÇEKEMEDİNİZ; AMA SAĞLIKÇILAR SİZİN FİŞİNİZİ ÇEKECEK

Yayımlanan yönetmelikle aylık gelirde bir artış hedeflenmesine karşın; hekimlerimizin sürekli olarak dile getirdikleri tek kalemde, emekliliğe yansıyan temel maaş taleplerinin karşılanması yerine, ücret kalemleri daha da artırılmıştır. Gelirlerinin hesaplanması bu kadar karmaşık olan ve ücretleri çeşitli kriterlerle parça parça ödenen bir başka meslek grubu daha yoktur. Üstelik maaşa eklenen sabit ödemeye, TABAN ÖDEME ve TEŞVİK ÖDEMESİ adı altında, yine hekimlerin performanslarına bağlı olan bir başka ödeme eklediniz. Taban ve teşvik ödemeleri, kesintileri olabilen ödemeler olup; maalesef halen hekimlerin tek kalem maaş taleplerine rağmen aylık gelirlerinin büyük bir kısmı, her ay miktarı belirsiz ve değişken olarak başka meslek gruplarında olmayanperformansa dayalı olarak hesaplanacaktır. Güya ‘Performans sitemi’nin fişini çekecektiniz. Ama merak etmeyin siz performansın fişini çekemediniz ama sağlık çalışanları sizin fişinizi çekecek.”

 

YENİ YÖNETMELİKTE HEKİMLERE TORPİL, BASKI VE TEHDİT UNSURLARI VAR

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, teşvik ödemesinin hizmete katkı, verimlilik, finansal sürdürülebilirliği sağlama ile özellikle hizmetin kalitesi, çalışan ve hasta memnuniyeti gibi subjektif; torpil, kayırma ve baskı unsuru olabilecek kriterleri olduğunu anlattı. “Tabanödeme nin disiplin cezalarında 1 ile 3 ay arasında değişen sürelercekesilecek olması hem Anayasanın cezaların kanunla düzenlenmesi amirhükmüne aykırı olmakla birlikte, hekimleri gelirleri ile tehdit ettiğini verahatlıkla kötüye kullanılabileceğini ve bunun hukukun tek suça tek ceza ilkesine aykırı olduğunu da ileri sürdü ve sözlerini şöyle tamamladı:

 

YÖNETMELİK TÜM HEKİMLERİ DE KAPSAMIYOR

“Bu yönetmelikle hekimlere, gelirlerini artırmak için Mesai Dışı Çalışma’ları istenmektedir. Hekimlerin anayasadan kaynaklanan dinlenme hakları çalışılan süreden sayılmamakta ve izin kullanan hekimlerin ücretlerinde kesinti olmaktadır. Bu yine hekimlere özgü bir haksızlıktır. Bu yönetmelikle yurt dışı kongre izinleri kapsama alınmamış olup, sağlık raporlarında 7 gün, yıllık izinlerde de aylık 12 günden sonra kesinti devam etmektedir. Yıllık izinler çalışılan süreden sayılmalıdır. Sonuç olarak,hekimlerin asli beklentisi olan tek kalemde, temel ve emekliliğe yansıyan maaş talebine yanıt vermeyen; performansın fişini çekmiş olduğu söylenen, ancak ek ödemenin yine performans kriterleri ile sadece ismi değiştirilerek yapıldığı; ağır iş yükü üzerinden devam eden ve bir yenilik olarak disiplin kriterini de baskı unsuru olarak getiren; tüm hekimleri kapsamayan bu yönetmelik beklentileri karşılamamaktadır.

 

Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

ajanspolitik.com | Kurumsal Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA