ANASAYFA   HABER ARŞİVİ   ÖZEL HABER   GÜNCEL   YEREL YÖNETİMLER   POLİTİK PORTRELER   KÜLTÜR SANAT   EKONOMİ   VİDEO HABER
 
 
Mersin’de Orhan Miroğlu Hacı Özkan Sancısı | AJANS POLİTİK
 
Mersin’de Orhan Miroğlu Hacı Özkan Sancısı

Ak Parti Genel merkezi Mersin adaylarını belirlemeye çalışırken bir konuda açmaza düştü.

Ak Parti kurmayları sıralamada ilk dördün içerisine bir Doğu kökenli Mersinli’yi ( Ya da Mersin’le hiç ilgisi olmayan birini ) koymak istiyor. Bu hem adettendir hem de kentin demografik dağılımına uygun bir seçim.

Orhan Miroğlu Mersin ile ilgisi olmayan, sonradan Ak Partili olmuş bir isim. Son yıllarda Ak Parti’ye destek verdi ve şirin gözüktü.

Peki Miroğlu kimdir. İşte Miroğlu’nun yaşam hikayesi

Orhan Miroğlu, Midyat Mardin doğumlu.

Gençliği Batman ve Diyarbakır şehirlerinde geçti. 1970-1980 yılları arasında demokratik gençlik hareketi içinde bulundu. 1980 senesinde Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu. Bir senelik öğretmenlik görevinde bulundu. 12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra tutuklanarak Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne çıkarıldı. Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi davasından 15 yıl mahkûmiyet cezasına çarptırıldı. 1988 yılında cezaevinden tahliye edildi. 1995 senesine kadar siyasi yasaklıydı. 1999 yılından bu yana önce HADEPDEHAP ve Demokratik Toplum Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. ( kaynak : wikipedi )

Ak Parti’den Mersin Milletvekili adayı yapılırsa MERSİN bunu nasıl karşılar. Mersinde Ak parti’ye yalnızca Kürt kökenliler oy vermiyor. Aynı zamanda Mersin’de Ak Parti’ye oy verenler ister doğulu ister Mersinli olsun, burada yaşayanlar Ak Parti’nin “ doğulu kontenjanından “ gösterdiği adayın radikal mi, ayrıştırıcı mı, kucaklayıcı mı, kente bir katkısı var mı, olabilir mi, diye bir çok soru ile yaklaşıyor …

Mersinli ve Ak Partili Mersinli’ler her ne kadar adayları ince eleyip sık dokuyorsa da, son kertede O’nun Türkiye’ye, Mersin’e, toplumsal dokuya nasıl baktığına bakıyor. Bir de, Mersin’den aday olacak kişinin nereli olursa olsun Mersinli olmasına, Mersin’in yazgısında, iyi ve kötü gününde, bu kentin tarihinde bir izi olsun istiyor …

Ak Parti Genel Merkezinden aldığımız duyumlar Mersin’e konulacak  “ Kürt kökenli “ ismin, Orhan Miroğlu ile Hacı Özkan arasında gelgit yaşadığı yönünde. Bunun yankısı Mersin Ak Parti’de içten içe bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Mersin tabanı, Ak PARTİ’nin Mersin’deki teşkilatları, üyeleri, gönül vermiş binlerce üyesinde, rahatsızlık dışarı taşmış durumda. Görüştüğümüz birçok Ak Partili bu tartışmanın, tercihin dahi kendilerini incittiğini söylüyor. Nedenini ise; Miroğlu’nu bilen biliyor, bu konuda konuşmak istemeyiz ama, Ak parti’ye yıllarını vermiş, Partinin Mersin’de “ darda “ olduğu zamanlar da bile partiyi ve Erdoğan’ı yalnız bırakmamış Hacı Özkan’ın böyle bir denklemin içinde anılması sadece ÖZKAN’a değil, hepimize bir hakaret gibidir, diye açıklıyorlar.

Mersin Ak Partili seçmen, Mersin’de Ak Partili olsun olmasın Hacı Özkan’ın Anamur’dan Çamlıyayla’ya, Çay Mahallesi’nden Pozcu’ya kadar kabul edilmiş, içselleştirilmiş, Mersinle özdeşleşmiş bir yaşamı olduğunu belirtiyor.

Mersin’in sorunlarına, toplumsal yapısına, çelişkilerine, çözüm yollarına hakim olan ve bugüne kadar bu konuda seçim olsun olmasın yıllarını Mersin’in çözümüne ayırmış Hacı Özkan’ın, Mersin’e, buradaki toplumsal dokuya yabancı bir isimle karşılaştırılması Mersin’de bir düş kırıklığı yaratıyor.

Mersin’de bu seçimin Ak PARTİ için çok önemli olduğunu bilen bir çok partili partisiz kişi ve sivil toplum kuruluşu, Özkan için gönüllü olarak Ankara’da çalışma yaparak Mersin’in dengelerini, değerlerini  “ kurmaylara “ anlatmaya çalışıyor.

Mersin için, Türkiye’nin küçük ve etkili bir modeli denilir. Orhan Miroğlu, Hacı Özkan seçiminde, Mersin’de, yörük’ünden Kürt’üne, Arap’ından Giritli’sine kadar tüm etnik ve inanç gruplarına eşit ve içten mesafede olan, Mersin’in, Mersinli’nin kaderinin birlikte yazıldığı Özkan’ın, Milletvekili sıralamasında bu nedenlerle de etkili bir yerde bulunacağı söyleniyor. Başka, “yabancı” ya da Mersin’e “ Fransız “ olanların, sıralamada yer alması durumunda Ak Parti’nin Mersin’de dramatik bir sonuçla karşılaşacağı siyasi analistler tarafından kuvvetle dile getiriliyor …

Seçim, seçmenin olmakla beraber, öncelikle Ak Parti Genel Merkez kurmaylarının iradesinde. Durmak var, buraya kadar mı, Durmak yok yola devam mı?..

ajanspolitik


 

 

 
ANASAYFA    |    İLETİŞİM    |    KÜNYE   |    SIK KULLANILANLARA EKLE    |    GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2020 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA