Müderrisgil: “GSG üyeliğiyle, Türkiye etki yatırımı ekosistemi uluslararası ortama açılacak” | AJANS POLİTİK

             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR


Müderrisgil: “GSG üyeliğiyle, Türkiye etki yatırımı ekosistemi uluslararası ortama açılacak”


Etki yatırımını Türkiye’de ana akım bir yatırım modeli haline getirmek ve Türkiye’nin bu alanda uluslararası iş birliklerine, modellere ve projelere imza atabilmesini sağlamak hedefiyle kurulan Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK), Global Steering Group for Impact Investment (GSG) CEO’su Cliff Prior’un katılımıyla ikinci toplantısını düzenledi.

 

EYDK Başkanı Şafak Müderrisgil, iki yıllık bir çalışmanın sonucunda gerekli hazırlıkların tamamlanarak, paydaşların da desteğiyle Türkiye adına GSG'ye üyelik sürecini başlattıklarını belirtti. 

Türkiye'yi etki yatırımı alanında dünya sahnesine taşımak için bir araya gelen 30 lider kurum tarafından kurulan Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK), ikinci kez 15 Eylül'de Global Steering Group for Impact Investment (GSG) CEO'su Cliff Prior'un da katılımıyla bir araya geldi.

Gerçekleştirilen toplantıda, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan, etki yatırımı ve girişimlerinin savunucusu GSG'nin ve EYDK'nın GSG'ye katılmasının önemi paylaşıldı.

Global Steering Group for Impact Investment (GSG) CEO'su Cliff Prior ve ekibini konuk etmekten mutluluk duyduklarını belirten EYDK Başkanı Şafak Müderrisgil, konuşmasında şunlara değindi: "EYDK'nın GSG üyeliği, Türkiye etki yatırımı ekosisteminin uluslararası ortama açılan penceresi olacak. EYDK, bir yandan Türkiye'de etki yatırımı konusunda  tüm paydaşlarıyla sinerji içinde faaliyetlerini sürdürürken, bir yandan da GSG'ye üye olmak suretiyle dünya ligine girecek; GSG'nin sunduğu uluslararası bilgi ve iletişim ağlarına dahil olacak. GSG nezdindeki uluslararası ortamda hem kendi potansiyelini anlatma fırsatı hem de başka ülkelerin perspektifini dinleme fırsatı bulurken, oluşacak uluslararası işbirliklerinde yerini alabilecek. GSG'ye üyelik sadece ülke düzeyinde farklı sektörlerden ve kesimlerden bir araya gelen paydaşların temsil edildiği ve tüzel kişiliğe sahip bir üst kurulun başvurmasıyla başlayan bir süreç. EYDK, iki yıllık bir çalışmanın sonucunda gerekli hazırlıklarını ve yapılanmasını tamamlamış bir tüzel kişilik olarak, paydaşlarının da desteğiyle Türkiye adına GSG'ye üyelik sürecini başlatmış bulunmaktadır.”

Global Steering Group for Impact Investment (GSG) CEO'su Cliff Prior ise yaptığı konuşmada: “Türkiye'de bu alana odaklı bir Ulusal Danışma Kurulu oluşturulması konusunda ilerleme kaydedildiğini görmekten memnuniyet duydum. Etki yatırımlarının geliştirilmesinde veriye dayalı eylem planı ve çalışma gruplarının rolü büyüktür.  Türkiye'de toplumun ve çevrenin daha da iyileştirilmesine yardımcı olacak güçlü, çeşitli ve eylem odaklı bir geleceğe dönük etki yatırımlarının gerçekleşmesini görmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

İlgili Kişi:       
Sezin Bulum
Marjinal Porter Novelli 
0212 219 29 71 - 0533 282 29 70
sezinb@marjinal.com.tr

Global Steering Group for Impact Investment (GSG) hakkında

Kasım 2017'den bu yana kayıtlı bir Birleşik Krallık'ta yardım kuruluşu olarak faaliyet gösteren GSG'nin şu anda AB ülkelerinin yanısıra 33 üye ülkesi bulunmaktadır. Sir Ronald Cohen başkanlığındaki GSG, dünyanın en acil sosyal ve çevresel zorluklarından bazılarını çözmek için finans, iş dünyası ve hayırseverlik liderlerini bir araya getirir. Etki Yatırımlarına yönelik Küresel Yönlendirme Grubu (GSG), insanlara ve gezegene fayda sağlamak için etki yatırımı ve girişimciliği hızlandıran bağımsız bir kuruluştur. GSG, Birleşik Krallık'ın G8 başkanlığında kurulan Sosyal Etki Yatırım Görev Gücü'nün halefi olarak Ağustos 2015'te kurulmuştur.

Etki Yatırımı Danışma Kurulu hakkında 

Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK), 30 lider kurumun bir araya gelmesiyle kurulmuştur. EYDK, tüm paydaşları buluşturarak etki yatırımını Türkiye'de ana akım bir yatırım modeli haline getirmeyi amaçlamaktadır. Küresel etki yatırımı ekosistemine Türkiye'nin süratle dahil olması ve bu alanda uluslararası iş birliklerine, modellere ve projelere imza atabilmesi temel hedefidir. EYDK, politika geliştirme ve uygulama süreçlerini desteklemek ve karşılıklı fayda sağlayan küresel, bölgesel ve yerel ortaklıklar kurmak üzere çalışmaktadır. www.eydk.org

 

Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

ajanspolitik.com | Kurumsal Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA