“TMO, YANLIŞ VE DOĞRULARI İÇ İÇE GEÇİRME MAHARETİNE DEVAM EDİYOR” | AJANS POLİTİK

             HABER ARŞİVİ    |    GÜNCEL    |    ÖZEL HABER    |    SİYASET    |    KÜLTÜR SANAT    |    EKONOMİ    |    YAŞAM    |    SPOR


“TMO, YANLIŞ VE DOĞRULARI İÇ İÇE GEÇİRME MAHARETİNE DEVAM EDİYOR”


İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci’nin hububatla ilgili basın açıklaması :

 

Ülkemizde hububat piyasasının çiftçiler lehine regülasyonu, bitkisel ve hayvansal ürünlerin yani kısaca tarımsal ürünlerin sürdürülebilirliğini, sektör lehine dengeleme-düzenleme-denetleme görevini üstlenen TMO yanlış ve doğruları iç içe geçirme maharetine devam ediyor.

 

Kuraklıkla beraber ciddi rekolte sorunu yaşayan, gerek buğday ve gerekse de arpada ciddi yeterlilik sıkıntısına giren ülkemizin bu süreci sağlıklı yönettiğini söylemek mümkün değil.

 

Bütün desteklerimize, uyarılarımıza ve taleplerimize rağmen; tamam bu defa bizi anladılar ve doğru bir şey yapacaklar diye beklerken yine yanlış yaptıklarını görmek bizleri fazlasıyla üzüyor.

 

O yüzden bilemediğimiz bu mahareti için TMO’ya “doğrudan, yanlışı çıkarmada mahir” bir Kurum demek durumundayız. Elbette ki bunun müsebbibi Kurum’un kurumsal kimliği değil, yönetim erk’idir.

 

Hasat başladıktan sonra açıkladıkları fiyatlar şöyleydi:

 

Ekmeklik buğday 2.250 TL/tonek

Makarnalık buğday 2.450 TL/ton

Arpa 1.750 TL/ton

 

Peki, güncel piyasa fiyatı ne?

 

Konya Ticaret Borsası’ndan bakalım:

 

Ekmeklik buğday ortalama 2.761-2.893 TL/ton

Makarnalık buğday 3.054-3.215 TL/ton

Arpa 2.577 TL/ton

 

Şimdi bir bakalım Kurum’un tahmin ve piyasaya yön verme başarısı ne olmuş?

 

Ekmeklik buğdayda ortalama %25,6

Makarnalık buğdayda ortalama %28

Arpada ise %47 negatif sapma olmuş.

 

Yani Kurum fiyatları korumayı boş verin, fiyatları takip bile edememiş, piyasa Kurum’u takmamış.

 

 

 

 

KÜÇÜK ÇİFTÇİ KURUM ELİYLE ALICILARA DÖVDÜRÜLDÜ, ONLARA SOPA GÖSTERİLMİŞ OLDU

 

Şimdi gelelim aşağıya duyurusunu eklediğimiz hasat sonu stok satışlarına:

 

Öncelikle bu satışların hasat sonuna bırakılması yanlıştı.Çünkü hasat sonu fiyatın ne olacağı bilinemiyor, tahmin edilemiyordu. Piyasa panik halindeydi ve Kurum buna karşı konjontürel fiyat ve stok satışı-alış politikası geliştirmemişti. Hal böyle olunca küçük çiftçi elindeki ürünü elden çıkarmak, stokçulara ve alıcılara karşı savunmasız kalmak zorunda kaldı.Yani küçük çiftçi Kurum eliyle alıcılara dövdürüldü. Onlara sopa gösterilmiş oldu. Bunun sonucunda küçük çiftçi ürününü elinden çıkardı. Görünen piyasa değerlerine göre sırasıyla %25,6-%28-%47 zarar etti. Ya da ürününü ucuz satmak zorunda kaldı. Ürünün bu fiyatlara gelmesi ise ayrı bir zafiyetiydi. Piyasanın düşmesi ne kadar yanlışsa piyasanın aşırı yükselmesi de bir o kadar yanlış/çiftçinin aleyhinedir. Kısa vadede tersi düşünülse bile süreç içinde maalesef durum budur.

 

Peki, TMO 800.000 ton hububatı kaç TL’den satacak?

 

Burada dikkat edilmesi gereken husus bu satışın sübvanse edilen satış olmasıdır. Yani, maliyetine değil indirimli, kamusal finansman içeren, ucuz ya da indirimli satış olmasıdır.

 

Bu satış kararı gelinen aşamada doğru bir karardır. Sübvansiyonlu satış yanlış değildir. Yem ve bulgur sanayine, kırmızı ve kanatlı besi yetiştiricilerine bu satışların yapılması doğrudur. Ancak kesinlikle, bu satışların ürün fiyatları içindeki payına ve bunun mamul üründeki etkisine dair tedbir-önlem-karar ve kontrol mekanizması kurulmalıdır.Sübvansiyonlu satış tutarları dahi açıklanan fiyatlardan en az %6 en fazla % 44 ortalama olarak daha fazla, yani daha pahalıdır.

 

Ve TMO hala ülkenin un ve makarna sanayinin kullanacağı yaklaşık 7,5-8 milyon ton buğdayı temin etmek durumundadır. Eğer bu rolü üstelenmeyecekse firmalara kendi ithalatlarını yapmasının önünün açılması gerekirdi. Bu miktarlarla beraber yeterliliğimiz için ihtiyaç duyulan ve kuraklık nedeniyle eksilen toplam 13-14 milyon ton buğday ithal etmek zorundayız. Yine 3-3,5 milyon ton arpa ithalatı yapmak durumundayız ve bu ithalatların çok azını yapabildik. 

 

Oysa ithalatın Temmuz-Ağustos döneminde tamamlanması için var gücümüzle uyardık. Fakat dinletemedik. Açıklanan ve sonuçlanan ihalelere göre henüz ihtiyacın % 20’si yapılabilmiş durumda. Ne yazık ki bu süreçte 260 $/ton seviyelerine inen fiyatlar buğday için 330, arpa için 300 $’ların üzerine çıkmış durumda. 

 

Sonuç olarak; TMO ne kuraklık sürecini, ne rekolte tahminini, ne piyasa fiyatlarını, ne stok-ihtiyaç ve ithalat süreçlerini, ne un-makarna-yem sanayinin tahıl ihtiyaçlarını, ne DİR (Dahilde İşleme Rejimi) kapsamında ihtiyaç olan ithalat süreçlerini doğru ve olması gerektiği gibi yönetememiştir. 

 

Bu zafiyetlerin faturasını maalesef sadece çiftçiler, tarım sektörü değil, yakın zamanda tüketiciler de hissetmeye başlayacaktır.

 

Tarım ve tarımsal ürün piyasalarının yönetimi bir ihtisas, izleme, koordinasyon işidir derken işte bunları anlatmaya çalışıyoruz.

 

Paylaş :

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER

  HABER ARA
 
 
  
  YAZARLAR
   
  FLAŞ HABER 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GÜNCEL HABERLER SİYASET HABERLERİ SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 

ajanspolitik.com | Kurumsal Web Sitesi | Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
ajanspolitik.com © Copyright 2013-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA